Ostatnie realizacje

Tu jesteś

Start > Czas na > Poradnik działkowca > Działkowiec porady > Jak założyć swój pierwszy ogródek warzywny?
Jak założyć swój pierwszy ogródek warzywny?
czwartek, 18 października 2012 15:48
cebula_1

Masz świadomość korzyści zdrowotnych jakie daje nam jedzenie świeżych warzyw, masz miejsce dla małego ogrodu, ale po prostu nie wiesz od czego zacząć? Nie szukaj dalej.
Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby mieć świeże, chrupiące warzywa na stole.

Najpierw myśl się  jakiej wielkości ma być twój warzywniak.  Jeśli jesteś nowy w ogrodnictwie, zacznij z ogrodu nie większego niż 8 X 10 m. Zawsze można go później powiększyć, jeśli nie masz już dość pracy i tych świeżych, chrupiących warzyw.

Wybierz lokalizację, najlepiej taka gdzie jest dużo słońca, jeżeli to możliwe to najlepiej przez cały dzień.  Teraz możemy przystąpić do pracy.
Przed przystąpieniem do usunięcia darni lub jej przekopania dobrze jest zastosować herbicydy w celu odchwaszczenia gleby.
Następnie przekopujemy ziemie za pomocą szpadla wideł amerykańskich lub glebogryzarki.

Następnie przeprowadzamy badanie gleby. Czy jest to głównie glina, piasek lub glina piaszczysta? Ta ostatni jest najlepsza.  Dobrze jest zbadać glebę pod kątem właściwego poziomu pH  i składników pokarmowych głównych, takich jak azot, potas i fosfor.
pH dla większości warzyw powinno wynosić od 6 - 7,2.

Jeśli na działce mamy piaszczystą lub gliniastą glebę będziemy musieli nawieść dobrej ziemi, można w tym celu użyć kompostu. Kompost posiada wszelkie biodegradowalne materiały, które bardzo wzbogacą glebę próchnicę.  Możemy do poprawy struktury podłoża użyć obornika, który zawiera wszelkie składniki mineralne potrzebne do prawidłowego rozwoju warzyw. Kompost jak i obornik dobrze jest zastosować jesienią.

Pierwsze warzywa powinny być łatwe w uprawie np. cebula, groszek, buraki, brukiew i  cukinia. Możemy również posadzić pomidory i paprykę. Jednak zwróćmy uwagę na to, czy miejsca w naszym małym ogrodzie są zgodne z instrukcjami na opakowaniach wysianych nasion (lub rozsady). Należny także pamiętać że niektóre warzywa sadzone z rozsad są wrażliwe na przymrozki, dlatego zaleca się ich wysadzanie do ogrodu po 15 - maja.


Jak założyć swój pierwszy ogródek warzywny?