Ostatnie realizacje

Tu jesteś

Start > Rośliny > Iglaste > Thuja occidentalis Columna, Żywotnik zachodni Kloumna
Thuja occidentalis Columna, Żywotnik zachodni Kloumna
wtorek, 22 września 2009 12:32


Opis.

Rośnie bardzo szybko przybierając kształt równej kolumny, w wieku 10 lat osiąga wysokość 3 metrów. Kolor igliwia jasno zielony. Jedna z najpopularniejszych odmian na żywopłoty i szpalery.

Wymagania.

Odmiana mrozoodporna, bardzo dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Preferuje stanowiska bardzo słoneczne oraz pół cieniste. Wymaga gleb żyznych wilgotnych o kwaśnym odczynie.

Pielęgnacja.

Zasilamy nawozami do iglaków począwszy od kwietnia aż do października.
Cięcie - rośliny przycinamy w okresie wcześnie wiosennym, zabieg ten możemy poważyć, lecz nie później niż do połowy sierpnia.

Sadzenie

Termin sadzenia - sadzenie i przesadzanie  żywotników rozpoczynamy od wczesnej wiosny aż do końca kwietnia, drugim dobrym terminem jest koniec sierpnia do połowy października. Inaczej postępujemy z roślinami wyhodowanymi w doniczkach, te sadzimy od początku marca do końca listopada.

Gleba - thuja kolumna jak wszystkie żywotniki zachodnie wymaga kwaśnej i żyznej gleby. Dlatego do jej sadzenia powinniśmy użyć torfu kwaśnego o pH 3,5 do 5,5 lub specjalnego podłoża do iglaków. Niezbędne minimum pod jedną roślinę wynosi ok 20 litrów. Ważne jest aby w przygotowanym podłożu nie było zanieczyszczeń np. resztek betonu lub cegieł i innych rzeczy po budowie.

Rozstaw sadzenia - aby uzyskać szczelny żywopłot z tej odmiany zalecany rozstaw sadzenia wynosi 70-80 cm. Musimy jednak pamiętać o pozostawieniu ok 80 cm wolnego miejsca od ogrodzenia.

Thuja occidentalis Columna, Żywotnik zachodni Kloumna