Ostatnie realizacje

Tu jesteś

Start > Rośliny > Storczyki Orchidea > Rozmnażanie Storczyków
Rozmnażanie storczyków
niedziela, 14 października 2012 08:40

Pięć sposobów jak rozmnażać storczyki.

Celem rozmnażania jest otrzymanie kilku egzemplarzy z roślin z storczyka . Istnieje sześć  sposobów rozmnażania tych kwiatów.
Są to nasiona ,in-vitro, sadzonki przybyszowe, ocięcie roślin przybyszowych, dzielenie roślin.

storczyki_1Rozmnażanie storczyków z nasion.
Sposób rozmnażania Orchidei polecany tylko do laboratorium, ponieważ wymaga wysokiego poziomu sterylności. Innym powodem jest to, że nasiona storczyków są bardzo drobne i wymagają specjalnych technik uprawy,  nie ma w nich składników odżywczych do podtrzymania sadzonek podczas początkowego wzrostu.


storczyki_2Rozmnażanie storczyków IN-VITRO

Proces  rozmnażania odbywający się z  tkanki roślin i hodowanych w laboratorium. Procedura wymaga sterylności i czystości na najwyższym poziomie. Jest to proces, stosowany w przemyśle do masowej produkcji konkretnej odmiany. Metoda nie zalecana do rozmnażania storczyków  w domu ze względu na potrzebę wysokiej sterylności której nie otrzymamy w warunkach domowych. Wadą tego sposobu rozmnażania jest to że trzeba poczekać 3 do 5 lat zanim storczyk zakwitnie.


storczyki_3Rozmnażanie storczyków z sadzonek przybyszowych.

Jest to wegetatywna forma rozmnażania storczyków, polegająca na  uzyskiwaniu nowych odrośli z korzeniami z łodygi rośliny matecznej.  Jest to dość powszechne zjawisko wśród wielu popularnych storczyków jak Vanda, phalaenospis i dendrobiums. Gdy rośliny przybyszowe osiągną odpowiedni rozmiar mogą być odcięte za pomocą jałowej żyletki a następnie wysadzone do innej doniczki. Tą metodą można storczyki rozmnażać z powodzeniem w domu.

storczyki_4Rozmnażanie storczyków przez ciecie.

Ten typ rozmnażania storczyków jest podobny, do pozyskiwania sadzonek przybyszowych. Jedyną różnicą jest to, że nową sadzonkę odcinamy przy korzeniach rośliny matecznej.


storczyki_5Rozmnazanie storczyków przez podział.

Podział to proces rozmnażania, które może być osiągnięte przez początkujących hodowców w domu. Ten proces polega w zasadzie na roślin rozdzielaniu storczyka na dwie lub więcej rośliny. Dzielenie jest korzystne dla roślin, ponieważ to będzie pobudzać roślinę do wypuszczania nowych pędów. Przesadzanie rośliny po podziale do innej doniczki znacznie zwiększy jej wzrost. Najbardziej odpowiedni czas, aby rozpocząć proces podziału jest w pierwszych dniach wiosny. To da się storczykowi szansę rozwoju podczas wiosennych i letnich miesięcy.

Rozmnażanie storczyków